Tarihte Astroloji, Astrolojinin çıkış anlamı aslında tarım adına sabit bir süre dilimi yapma ihtiyacından meydana gelmiştir daha sonra zirai yılın kendisi dini festivaller ile vurgulanmaya başlamıştır.Bu festivaller yılın en mühim günleri haline gelmiştir,
Avrupa, Orta doğu Hindistan ve osmanlı,dan türeyen daha sonraki zamanlarda ise avrupada bilimsel incelemelere gitmiş ve üniversitelerde eğitimleri verilmekte. batı astrolojisi arap ülkelerinde başlamış oradan da Yunan ve roma araştırmalarına kaynak olmuştur. çin astrolojisi Sarı nehir etrafından ilerlemeye başlanmıştır.

Merkezi Amerikan astrolojisi Maya ve Toltek insanlarından yayıldı ve daha sonra Aztekler nedeni ile geliştirildi; bunlardan birileri Yerli Amerikan astrolojisine sızdı, yerli mitler ve yerli sema incelemelerinin Yerli Amerikan geleneği arasında rolü büyüktür.

Afrika astrolojisi de kumlu ve ya yumuşak topraklar üzerine yapılmış ve remille hayat bulmuştur hayvan işaretleri ile ilgili Mısır ve Güney Afrika çalışmalarını ve ayrıca gökyüzü gözlemlerini de kullanmaktadır. Nors ve Keltik astrolojisi pagan mitlerinin ve güneş hareketlerinin ölçüm hesaplarının oluşumudur.
Eski şahıslar gezegensel hareketlerin sel, iyi ve fena hasat veya komşu kabileler ile savaş benzeri olayların sinyallerini verdiğine inanırdı, bundan ötürü da ardından astrolojinin kehanet ayrıcalığı gündeme geldi. Eski astrologlar ufuk üstünde yükselen ya da gökyüzünün üzerinde bulunan gezegenlerin konumunun bireyin potansiyel karakteri ve kaderi üzerinde etkili olduğuna inanırdı. Bu türde bir düşünüş hiçbir süre alelade bireylere uygulanmadı sırf kraliyet ailesine ait bebekler veya askeri, dini veya siyasi liderlerin oğullarında kullanıldı.